Insects and Ticks >میانه های گازدار

ساخت وبلاگ

منهای گاز گرفتن دقیقه به مگسهای ریز و درشت است که می تواند آفات شدید انسان ، حیوانات خانگی ، دام و حیوانات وحشی باشد. عادات مکیدن خون آنها همچنین نگرانی در مورد درگیری احتمالی در انتقال عوامل بیماری را ایجاد می کند. شما تشویق می شوید که در مورد زیست شناسی میانه های نیش زدن اطلاعات بیشتری کسب کنید تا بتوانید از گاز گرفتن خودداری کنید و از خطر بهداشت عمومی آنها مطلع شوید.

آیا نیش میانه ها خطر بهداشت عمومی را دارند؟

ضربات نیش بسیار آزار دهنده است ، اما هیچ یک از آنها برای انتقال عوامل بیماری به انسان در ایالات متحده شناخته نمی شوند. آنها تأثیر بسیار بیشتری بر حیوانات غیر انسانی دارند ، چه به عنوان آفات گزش و هم بردارهای عوامل بیماری. در آمریکای شمالی ، مهمترین عامل بیماری که با گاز گرفتن میانه منتقل می شود ، ویروس زبان آبی است. این ویروس یکی از دلایل اصلی بیماری در دام در غرب ایالات متحده است ، اما انسان را آلوده نمی کند.

نیش میانه های گزنده ، احساس سوزش ایجاد می کند و می تواند واکنش های متفاوتی در انسان ایجاد کند ، از یک جوش مایل به قرمز کوچک در محل نیش گرفته تا واکنش های آلرژیک محلی که باعث خارش قابل توجهی می شوند. در حالی که تعداد زیادی از آن ، میانه های گازدار تأثیر واقعی بر ساکنان و بازدید کنندگان ساحل اقیانوس اطلس ، سواحل خلیج فارس ، منطقه خلیج سانفرانسیسکو و بیابان های جنوب غربی دارند ، در درجه اول با محدود کردن فعالیت های فضای باز. Biting Midge یک نام رایج برای گونه های آفات است ، اما تنها آن نیست. به عنوان مثال ، "No-See-ums" به طور گسترده ای در آمریکای شمالی ، "پونیک ها" در شمال شرقی ، "پنج-O (مربوط به گاز گرفتن حدود ساعت 5 بعد از ظهر) در فلوریدا و آلاباما ،" پینیون گناتس "در جنوب غربی استفاده می شود. و "مگس گوزن" در کانادا.

چه تعداد نوع نیش زدن وجود دارد؟

منهای نیش زدن مگس ها (سفارش Diptera) در خانواده Ceratopogonidae است که شامل بیش از 4 ، 000 گونه در 78 جنس در سراسر جهان است. بیش از 600 گونه در 36 جنس در آمریکای شمالی شرح داده شده است که اکثریت قریب به اتفاق آنها یا از سایر حشرات یا سایر حیوانات غیر انسانی تغذیه می کنند. گونه ها تنها در چهار جنس از ضربات نیش زدن از خون پستانداران تغذیه می شوند. جنس از اهمیت ویژه ای برای سلامت انسان و دام در U. S. کولیکوئیدها ، لپتوکونوپ ها و Forcipomyia است. اطلاعات بسیار کمی در مورد گاز گرفتن میانی در ایندیانا وجود دارد ، اما داده های توزیع نشان می دهد که چندین گونه در ایالت رخ می دهد.

نام رایج "مگس ماسه ای" در بعضی مواقع برای اعضای خانواده Biting Midge Ceratopogonidae و خانواده Black Fly Simuliidae اعمال می شود ، اما معمولاً برای گونه های خونی خون در زیر خانواده Phlebotominae از Family Psychodidae محفوظ است. تخمین زده می شود 600 گونه از مگس های ماسه فلبوتومین در جهان ، از جمله 14 گونه در ایالات متحده آمریکا. فقط یکی از این گونه ها انسان را نیش می زند ، و مشخص نیست که در انتقال عوامل بیماری دخیل است.

مگسهای ماسه ای فلبوتومین به عنوان بردارهای ویروس ، باکتری و تک یاخته ها که باعث بیماری انسان در آسیا ، آفریقا ، جنوب اروپا و آمریکای لاتین می شود ، شناخته شده است. مهمترین درگیری آنها انتقال گونه های تک یاخته در جنس لیشمانیا است. بسته به گونه ها و منطقه ای که در آن منتقل می شوند ، انگل های لیشمانیا می توانند یک بیماری جدی به عنوان "لیشمانیوز احشایی" یا "کال-آذار" به علاوه چندین شکل از بیماری های پوستی ناسازگار که به طور جمعی به عنوان "لیشمانیازیس جلدی" شناخته می شوند ، ایجاد کند.

Adult biting midge

شکل 1. میانه نیش بزرگسالان ، culicoides sonorensis (Wirth and Jones) ، نشان دهنده شکم پر از خون و الگوهای بال مشخصه مورد استفاده برای شناسایی گونه ها.(اعتبار عکس: Ed T. Schmidtmann ، USDA/ARS)

چگونه می توانم یک midge گزش را تشخیص دهم؟

میانه های گزش بسیار اندک هستند و اندازه آن از طول 1-3 میلی متر است. آنها به طور معمول خاکستری هستند ، اما وقتی پر از خون پر می شوند مایل به قرمز تر هستند. بالهای بسیاری از گونه ها ، از جمله برخی از آنها که از انسان تغذیه می کنند ، حاوی الگوهای تیره هستند که ظاهری خاکستری به آنها می بخشد (شکل 1). قسمتهای دهانه نیش زدن شامل یک غلاف گوشتی در داخل آن چهار تیغه برش دقیقه ای است که پوست را لک می کند و باعث درد شدید و سوزش می شود. قربانیان ناظر ممکن است متوجه "نقاط" قرمز ریز و درشت شوند که در حال ضرب و شتم در حال پر کردن خون هستند.

بیشتر لاروهای میانه گاز میانه شبیه به "کرمهای" کوچک و سفید هستند ، اما گونه های خاص شبیه کاترپیلارهای مینیاتوری هستند که دارای فرآیندهای گوشتی و "پاهای کاذب" در طول بدن خود هستند (شکل 2). فقط با میکروسکوپ قابل مشاهده است ، لاروهای میانه گاز دارای یک کپسول سر رنگدانه و دهانه های جویدنی دقیقه ای هستند. به همان اندازه کوچک و کوچک و گزنده شفیره ها شبیه به مگس های مرتبط با بسیاری از مگسهای مرتبط است (شکل 2).

چرخه زندگی میانه ها چیست؟

میانه های گازسنجی تحت یک نوع توسعه شناخته شده به عنوان "دگرگونی کامل". این بدان معنی است که آخرین مرحله لارو در یک مرحله شفیره غیر تغذیه ای قرار می گیرد که در نهایت به یک بالغ بالدار تبدیل می شود. گونه های نسبتاً کمی مورد مطالعه قرار گرفته است ، و حساب زیر تا حد زیادی بر روی گونه های آفات است که در اسارت پرورش یافته اند.

Lifecycle of Biting Midge

شکل 2. چرخه زندگی MIDGE.(تصویر توسط: اسکات چارلزورث ، دانشگاه پوردو ، مستقر در بخشی از Pechuman ، L. L. و H. J. Teskey ، 1981 ، IN: Manual of Nearctic Diptera ، جلد 1)

زنان به طور معمول برای تولید تخم مرغ به یک وعده غذایی خون احتیاج دارند ، اما آنهایی که از چند گونه قادر به تولید یک دسته اولیه تخم مرغ بدون تغذیه هستند. تخم ها در 2-7 روز در یک توده در سطوح مرطوب مختلف و دریچه قرار می گیرند. چهار مرحله لارو (شکل 2) وجود دارد که توسعه لارو در حدود دو هفته تا یک سال یا بیشتر بسته به دما و تأمین مواد غذایی تکمیل شده است. مرحله توله سگ به طور معمول در همان مکان آخرین مرحله لارو تشکیل می شود و بزرگسالان در 2-3 روز ظاهر می شوند. بزرگسالان می توانند دو تا هفت هفته زندگی کنند. مطالعات آزمایشگاهی و میدانی نشان می دهد که نیش زدن می تواند دو یا چند نسل در هر سال تقویم را تکمیل کند. آخرین لاروهای مرحله آخر زمستان و شفقت بهار بعد از اوایل تابستان.

بسته به گونه ها ، لاروهای میانه گاز در انواع زیستگاههای نیمه کابین یا آبزی ایجاد می شوند. به عنوان مثال ، لاروهای برخی از گونه های کولیکوئیدها واقعاً آبزی هستند و هم در جریان و هم در حوضچه ها در حال توسعه هستند ، اما بیشتر گونه ها در سایت های غنی از ارگانیک ، نیمه عکسبرداری مانند باتلاق ها ، باتلاق ها ، سوراخ های درخت و چوب پوسیده اشباع یافت می شوند. لارو گونه های کولیکوئیدها که در حال گاز گرفتن آفات دام در خاک اشباع حوضچه های فاضلاب و سپری از آبشارهای آبیاری هستند ، هر دو به طور معمول با کود دامی غنی شده اند. لارو از گونه های لپتوکنوپ که انسان را نیش می زند در شکافهای مرطوب خاک ایجاد می شود ، از جمله در بسیاری از مناطق غربی ایالات متحده آمریکا لارو گونه های فورسیپومییا در خزه ها ، جلبک ها ، سیاهههای پوسیده و همچنین در خاک مرطوب در زیر پت های مدفوع گاو ایجاد می شود.

چه چیزی باید در مورد عادتهای تغذیه میانه های نیش بزرگسالان بدانم؟

میانه های نیش زن و مرد از شیره و شهد گیاه ، منابع اصلی انرژی برای پرواز و افزایش طول عمر زنان تغذیه می کنند. تولید تخم مرغ به یک منبع پروتئین نیاز دارد ، که یا از مایعات بدن حشرات کوچک یا خون مهره دار بدست می آید. میانه های نیش نر به مهره ها جذب نمی شوند و دهانه های آنها قادر به گاز گرفتن نیستند.

زنان گونه های آفات در درجه اول از پستانداران تغذیه می کنند ، اما پرندگان ، خزندگان و دوزیستان نیز منبع وعده های غذایی خون هستند. برخی از گونه ها میزبان خاص هستند ، اما برخی دیگر فرصت طلب هستند و از انواع مهره داران که با آنها روبرو می شوند ، تغذیه می کنند ، معمولاً در پاسخ به دی اکسید کربن ساطع شده توسط میزبان. گونه های مختلف میانه های گزش دوره های تغذیه اوج خود را در زمان های مختلف روز دارند. به عنوان مثال ، زنان گونه های لپتوکنوپ در طول نور روز تغذیه می کنند. در مقابل ، زنان گونه های کولیکوئیدها به طور معمول تا غروب شروع به تغذیه نمی کنند و آنها در شب به تغذیه خود ادامه می دهند. گونه های کولیکوئیدها که آفات مهم در انسان هستند ، به نور جذب می شوند و به راحتی وارد خانه می شوند تا بتوانند تغذیه کنند.

زنان یک آفات مهم گازدار (Leptoconops Kertszi) در مناطق نیمه تمام جنوب غربی شناخته شده اند که تا حدود 10 مایل پراکنده می شوند و می توانند بر انسان ها به دور از محل توسعه لارو تأثیر بگذارند. در مقابل ، زنان بیشتر گونه های کولیکوئیدها به طور معمول بیش از 5/5 مایل از محل توسعه لارو پراکنده نمی شوند. به طور کلی ، نیش زدن میانه های ضعیف است و پرواز در شرایط باد بسیار کاهش یافته یا محدود می شود.

آیا انسانها بر فراوانی میانه گاز تأثیر می گذارند؟

انسانها تأثیر کمی بر روی اکثریت قریب به اتفاق گونه های ضرب و شتم میانه دارند زیرا لاروها در "زیستگاه های طبیعی" ذکر شده در بالا ایجاد می شوند. یک استثناء مهم از این تعمیم مربوط به گونه های خاصی از کولیکوئیدها است که آفات دام و بردارهای ویروس زبان آبی را گاز می گیرند. به عنوان مثال ، لاروهای C. sonorensis در حوضچه های تبخیر فاضلاب همراه با تولید دام در تعداد فوق العاده ای ایجاد می شود و همچنین می تواند در گل آلود مدفوع همراه با فرورفتگی های آبیاری نشت فراوان باشد.

عادات تغذیه گونه های نسبتاً کمی از Ceratopogonidae به تفصیل مورد مطالعه قرار گرفته است ، اما زنان برخی از آنها به عنوان شکارچیان شناخته می شوند و از مایعات بدن حشرات کوچک که آنها را ضبط می کنند ، تغذیه می کنند. لارو برخی از گونه های Ceratopogonidae نیز به عنوان شکارچیان شناخته می شوند ، از تک یاخته ها ، کرم های کوچک و لاروهای ریز حشرات تغذیه می کنند. تصور می شود برخی دیگر از باکتری ها ، قارچ ها ، جلبک ها و سایر مواد آلی تغذیه می کنند. تعداد بسیار کمی از گونه ها در شرایط آزمایشگاهی پرورش یافته اند ، به دلیل اینکه منابع غذایی ناشناخته هستند. پرورش موفقیت آمیز به چندین گونه آفات در جنس Culicoides محدود شده است که لاروها بر روی کرم های نماتد پرورش می یابند.

آیا می توان نیش زدن را کنترل کرد؟

کنترل لاروهای میانه و بزرگسالان بسیار دشوار است. تنها گونه ای که در مراحل لارو قابل کنترل است ، C. sonorensis ، گونه ای مرتبط با تولید دام است. توسعه لارو با اصلاح ساختار بانکی حوضچه های فاضلاب ، تغییر دوره ای سطح آب و کاهش نشت از آبشارهای آبیاری مختل می شود.

سرکوب میانه های گزش بزرگسالان با حشره کش ها از موفقیت محدودی برخوردار بوده و فقط در شرایط خاصی. به عنوان مثال ، تسکین موقت از استفاده هوایی از حشره کش ها در سواحل اقیانوس اطلس و ساحل خلیج فارس در ساعات عصر ، هنگامی که گازهای منفی بیشتر فعال هستند ، دنبال کرده است. با این حال ، نصب صفحه های پنجره و درب متشکل از اندازه مش کوچکتر از صفحه نمایش پنجره معمولی در کاهش نیش ها بسیار مؤثرتر است زیرا صفحه ها مانع از ورود میانه های زایمان زن می شوند. به همین ترتیب ، افرادی که در مناطق خاصی از غرب U. S. اردو می زنند باید از چادرهای مجهز به "غربالگری MIDGE BITING" استفاده کنند که شامل اندازه مش کوچکتر از غربالگری پنجره معمولی است.

دفع کننده های حاوی DEET (دی اتولوتولومید) و لباس آغشته به DEET یا پرمترین فقط محافظت محدودی را ارائه می دهند. برنامه ریزی فعالیتهای در فضای باز برای جلوگیری از قله های روزانه گاز گرفتن ، مؤثرترین راهی است که مردم می توانند از گاز گرفتن خودداری کنند.

از کجا می توانم اطلاعات بیشتری در مورد نیش زدن میانه پیدا کنم؟

کتاب درسی اخیر (2002) توسط G. Mullen and L. Durden ، آنتولوژی پزشکی و دامپزشکی ، یک فصل عالی دارد که به میانه های نیش زدن اختصاص داده شده است که شامل زیست شناسی ، رفتار ، خطر پزشکی و دامپزشکی و اطلاعات مربوط به روش های حفاظت شخصی و رویکردهای گازدار استکنترل میانی.

گزینه های باینری چیست...
ما را در سایت گزینه های باینری چیست دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : مهدی امینی‌خواه بازدید : 21 تاريخ : شنبه 5 فروردين 1402 ساعت: 6:06