ایرانی ها می ترسند که لایحه جدید اینترنت را حتی بیشتر محدود کند

ساخت وبلاگ

علی هدیلو یک قطعه چوب را در کارگاه مبلمان خود در حومه جنوبی تهران ، ایران ، جمعه ، 30 ژوئیه 2021 ، قطع کرد. قانون جدید پیشنهادی توسط قانونگذاران سخت خط ایران که برای محدود کردن دسترسی به برنامه های رسانه های اجتماعی در ایران طراحی شده استموجی از وحشت از طریق جامعه ، نگرانی های خود را در بین جوان های ایرانیان ، کاربران رسانه های اجتماعی و صاحبان مشاغل ایجاد می کند. مانند حدود 1 میلیون ایرانی دیگر ، Hedieloo از رسانه های اجتماعی برای یافتن مشتری استفاده می کند.(عکس AP/Vahid Salemi)

علی هدیلو یک قطعه چوب را در کارگاه مبلمان خود در حومه جنوبی تهران ، ایران ، جمعه ، 30 ژوئیه 2021 ، قطع کرد. قانون جدید پیشنهادی توسط قانونگذاران سخت خط ایران که برای محدود کردن دسترسی به برنامه های رسانه های اجتماعی در ایران طراحی شده استموجی از وحشت از طریق جامعه ، نگرانی های خود را در بین جوان های ایرانیان ، کاربران رسانه های اجتماعی و صاحبان مشاغل ایجاد می کند. مانند حدود 1 میلیون ایرانی دیگر ، Hedieloo از رسانه های اجتماعی برای یافتن مشتری استفاده می کند.(عکس AP/Vahid Salemi)

TEHRAN ، IRAN (AP)-برای علی هیدیلو ، یک مبلمان چوبی 40 ساله در پایتخت ایران ، اینستاگرام چیزی بیش از آن است که فقط از تصاویر براق استفاده کند. مانند حدود 1 میلیون ایرانی دیگر ، اینگونه است که او مشتری پیدا می کند ، زیرا این برنامه در یک سرویس گسترده تجارت الکترونیکی در کشور تحریم ها منفجر شده است.

اما اکنون ، بستر رسانه های اجتماعی مورد تهدید قرار گرفته است. هفته گذشته ایران به سمت محدودیت های بیشتر دولت در اینستاگرام و سایر برنامه ها حرکت کرد ، زیرا قانونگذاران سختگیر موافقت کردند که در مورد لایحه ای که بسیاری از ترس باعث تضعیف ارتباطات ، از بین بردن معیشت می شوند و در را برای ممنوعیت ابزارهای کلیدی رسانه های اجتماعی باز می کنند ، بحث کنند.

هیدیلو از کارگاه کم نور خود در حومه جنوبی تهران گفت: "من و افرادی که در اینجا کار می کنیم اگر این لایحه مؤثر باشد ، شغل خود را از دست خواهیم داد."

این لایحه هنوز توسط پارلمان تحت تسلط سخت ایران تصویب نشده است ، اما در حال حاضر اضطراب در بین جوان های ایرانیان ، کاربران مشتاق رسانه های اجتماعی ، صاحبان مشاغل آنلاین و کارآفرینان را برانگیخته است. ایران کشوری است که حدود 94 میلیون دستگاه اینترنتی در بین بیش از 80 میلیون نفر در حال استفاده است. تقریبا 70 ٪ از جمعیت ایران از تلفن های هوشمند استفاده می کنند.

بیش از 900000 ایرانی دادخواستی را برای مخالفت با این لایحه امضا کرده اند. این اعتراض در یک زمان پرتنش برای ایران صورت می گیرد ، با ابراهیم ریزی ، رئیس پیشین دادگستری و پروتئین سخت رهبر رهبر عالی آیت الله علی خمنی ، با فرض بالاترین موقعیت غیرنظامی این کشور در این هفته. روزنامه نگاران ، مدافعان جامعه مدنی و منتقدان دولت هشدار در مورد افزایش احتمالی سرکوب اجتماعی پس از تصدی مقام خود ، هشدار داده اند.

پیش نویس قانون ، برای اولین بار در بهار توسط قانونگذاران محافظه کار ، به غول های اصلی فناوری خارجی مانند فیس بوک نیاز دارد تا در دولت ایران ثبت نام کنند و مشمول قوانین نظارت و مالکیت داده باشند.

شرکت هایی که میزبان برنامه های ثبت نام نشده رسانه های اجتماعی در ایران هستند ، مجازات ها را به خطر می اندازند ، و مقامات به آنها اجازه می دهند دسترسی به خدمات شرکت ها را به عنوان راهی برای مجبور کردن آنها برای رعایت آنها کاهش دهند. قانونگذاران خاطرنشان كردند كه تحریم های فلج كننده آمریكا بر ایران باعث می شود كه ثبت نام شركتهای فناوری آمریكایی در كشور غیرممكن باشد و به طور مؤثر ممنوعیت آنها را تضمین كند.

این قانون همچنین فروش و توزیع شبکه ها و پروکسی های خصوصی مجازی را جرم و جنایت می کند-روشی مهم که ایرانیان به سیستم عامل های رسانه های اجتماعی طولانی مانند فیس بوک ، تلگرام ، توییتر و یوتیوب دسترسی پیدا می کنند. این امر همچنین باعث می شود كه مقامات دولتی از اجرای حساب های مربوط به سكه های ممنوعه رسانه های اجتماعی ، كه آنها هم اكنون برای برقراری ارتباط با شهروندان و مطبوعات استفاده می كنند ، منع كنند. حتی دفتر رهبر عالی دارای یک حساب توییتر با بیش از 890،000 دنبال کننده است.

و سرانجام ، این لایحه کنترل اینترنت را از دولت غیرنظامی دور می کند و آن را تحت نیروهای مسلح قرار می دهد.

به گفته نویسندگان این لایحه ، "محافظت از کاربران و حقوق آنها" است. هاردینرها در دولت مدتهاست که پیام های اجتماعی و خدمات رسانه ای را بخشی از "جنگ نرم" توسط غرب علیه جمهوری اسلامی می دانند. با گذشت زمان ، ایران آنچه را که برخی از آنها "Halal" خوانده اند ، ایجاد کرده است - نسخه کنترل شده محلی از اینترنت ، جمهوری اسلامی با هدف محدود کردن آنچه مردم می توانند ببینند.

حامیان این لایحه ، مانند علی یزدیخاه ، قانونگذار سخت ، آن را به عنوان گامی به سمت اینترنت مستقل ایران ، که در آن "مردم شروع به ترجیح خدمات محلی توسعه یافته" نسبت به شرکت های خارجی می کنند ، مورد ستایش قرار داده اند.

وی گفت: "هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد ، مشاغل آنلاین خواهند ماند و حتی ما قول می دهیم که آنها نیز گسترش خواهند یافت."

با این حال ، طرفداران اینترنت می ترسند که این اقدامات کشور را به سمت یک الگوی کنترل شده حتی محکم تر مانند چین سوق دهد ، که "فایروال عالی" دسترسی به هزاران وب سایت خارجی را مسدود می کند و دیگران را کند می کند.

محمد جاواد آزاری جاهرومی ، وزیر فناوری اطلاعات در حال خروج ایران ، که قوه قضاییه سخت در اوایل سال جاری به دلیل امتناع خود از مسدود کردن اینستاگرام ، برای پیگرد قانونی احضار شده است ، هشدار داد که این لایحه دسترسی به اطلاعات را محدود می کند و منجر به ممنوعیت های تمام عیار برنامه های پیام رسانی محبوب می شود. وی در نامه ای به رجی ماه گذشته ، وی از رئیس جمهور منتخب خواست كه این لایحه را تجدید نظر كند.

فیس بوک ، که صاحب اینستاگرام است ، بلافاصله به درخواست اظهار نظر پاسخ نداد.

رسانه های اجتماعی یک فضای بسیار مشاجره در ایران است ، جایی که دولت کنترل محکم بر روزنامه ها را حفظ می کند و تنها نهاد مجاز برای پخش از تلویزیون و رادیو است. طی سالهای اخیر ، معترضین ضد دولت از رسانه های اجتماعی به عنوان ابزاری برای بسیج و پخش پیام خود استفاده کرده اند و باعث می شود مقامات از خدمات اینترنتی فلج شوند.

به عنوان مثال ، در طول آشفتگی در پاییز سال 2019 ، دولت یک خاموشی اینترنتی کاملاً مناسب را تحمیل کرد. حتی تظاهرات پراکنده ، مانند اعتراضات اخیر در مورد کمبود آب در جنوب غربی ایران ، شاهد اختلال در سرویس اینترنت موبایل بوده است.

اما بسیاری از ایرانیان معمولی ، که از تحریم های سخت آمریکایی که دسترسی به سیستم های بانکی بین المللی را قطع کرده و باعث تورم فراری شده اند ، بیشتر از این امر در معرض سقوط احتمالی مالی این لایحه قرار دارند.

از آنجا که Coronavirus ایران را ویران می کند ، تعداد فزاینده ای از مردم مانند Hedieloo برای ایجاد زندگی به اینستاگرام روی آورده اند - تدریس و فروش کالاها و هنر خانگی. بیش از 190،000 مشاغل طی یک سال گذشته به صورت آنلاین حرکت کردند.

اگرچه چیزهای زیادی در مورد سرنوشت این لایحه نامشخص است ، اما کارشناسان می گویند که قبلاً از طریق تجارت در اینستاگرام ، سرماخوردگی ارسال کرده است ، جایی که اکنون کاربران یک بار هپول در حال حاضر شک دارند که آینده ای در این برنامه داشته باشند.

میلاد نوری ، توسعه دهنده نرم افزار و تحلیلگر فناوری گفت: "من و هر کس دیگری که در فضای مجازی کار می کنیم نگران است.""این شامل یک نوجوان است که بازی های آنلاین را انجام می دهد ، YouTuber که از کانال خود درآمد کسب می کند ، یک تأثیرگذار ، یک فروشگاه آنلاین مبتنی بر اینستاگرام است."

گزینه های باینری چیست...
ما را در سایت گزینه های باینری چیست دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : مهدی امینی‌خواه بازدید : 13 تاريخ : دوشنبه 7 فروردين 1402 ساعت: 14:29