مزایا و مضرات برش لیزر

ساخت وبلاگ

Advantages and Disadvantages of Laser Cutting

برش اساسی ترین و گسترده ترین فرآیند در ساخت فلز است. برش لیزر به دلیل مزایای بسیاری که نسبت به سایر روشها دارد ، فناوری Go-to برای انجام چنین کارهایی در صنعت است.

در عین حال ، چند مورد از طرف پایین نیز دارد. بنابراین بیایید آن خصوصیات و معایب بزرگ را از نزدیک مورد بررسی قرار دهیم.

مزایای برش لیزر چیست؟

دلیل اینکه مهندسان ترجیح می دهند سرویس برش لیزر در لیست طولانی از صعودهای ارائه شده قرار داشته باشد. مزایای برش لیزر انعطاف پذیری ، دقت ، تکرارپذیری ، سرعت ، مقرون به صرفه بودن ، کیفیت عالی ، برش بدون تماس ، تطبیق پذیری و اتوماسیون است.

انعطاف پذیری

برش لیزر برای هر برش جداگانه نیازی به تبادل ابزار ندارد. همین تنظیم برای برش بسیاری از اشکال مختلف در ضخامت مواد یکسان مناسب است. همچنین ، برش های پیچیده هیچ مشکلی ایجاد نمی کنند.

دقت، درستی

دقت یکی از مزایای اصلی برش لیزر در مقایسه با سایر روشهای برش حرارتی است.

صحت 0. 1 میلی متر +/1 میلی متر فرصتی برای دستیابی به دقت بالا و بدون هیچ گونه درمان پس از درمان می دهد. در بیشتر موارد ، چنین استاندارد بالا به این معنی است که هیچ تحمل اضافی لازم نیست.

تکرارپذیری

+/- 0. 05 میلی متر قطعاتی را که تقریباً ماکت های یکدیگر هستند ، تضمین می کند.

سرعت

Trumpf Laser Cutter in Action

برش لیزر ترامپف در عمل

برش لیزر خیلی سریعتر از روشهای برش مکانیکی سنتی است. به خصوص در مورد برش های پیچیده تر.

هنگام مقایسه آن با سایر روشهای برش حرارتی مانند پلاسما یا برش شعله ، لیزر آنها را با سرعت تا ضخامت مشخصی که در حدود 10 میلی متر است ، ضرب می کند. نقطه مزیت دقیق به قدرت برش لیزر کاهش می یابد.

اتوماسیون

این کار به نیروی انسانی کمی احتیاج دارد زیرا ماشین آلات برش لیزر معاصر بسیار خودکار است. یک اپراتور ماشین با تجربه هنوز هم در کیفیت نهایی نقش بزرگی دارد اما سرعت برش و نیاز کمی به کار دستی منجر به هزینه های پایین تر در مقایسه با سایر روش های برش می شود.

بسیاری از دستگاه ها حتی با سیستم های تغذیه و همچنین نقاله های پیگیری همراه هستند. البته چنین تنظیماتی باعث می شود دستگاه برش لیزری با قیمت بالاتر باشد.

نقل قول برش لیزر خود را در عرض چند ثانیه دریافت کنید

  • نقل قول در ثانیه
  • زمان سرب کوتاه
  • تحویل توسط Fractory

کیفیت

با استفاده از تنظیمات مناسب ، برش های لیزری فقط یک آروغ کوچک را ترک می کنند. اغلب ، لازم نیست که حتی آن را حذف کنید. البته بستگی به مواد ، ضخامت آن و سایر عوامل دارد.

یکی دیگر از مشکلات دارای منطقه تحت تأثیر گرمای بازار است. همانطور که ریزساختار در طول HAZ تغییر می کند ، یک منطقه HAZ کوچکتر منجر به قطعات قابل پیش بینی و قابل اطمینان تر می شود.

برش بدون تماس

در صورت برش لیزر ، فقط پرتو با مواد در تماس است. بنابراین ، هیچ اصطکاک مکانیکی وجود ندارد که بتواند ابزاری را بپوشد.

تطبیق پذیری

این احتمالاً یکی از مهمترین جنبه های عظمت برش لیزر است. تطبیق پذیری خود را از دو طریق تجلی می بخشد.

Laser Cutting Acrylic

برش لیزر برای بسیاری از مواد مختلف مناسب است. آنها فلزات مختلف ، اکریلیک ، MDF ، چوب ، کاغذ و غیره هستند. یک دستگاه را می توان برای انجام کارهای مختلف پیکربندی کرد. البته توانایی برش برخی از این مواد به قدرت دستگاه شما بستگی دارد.

بسیاری از برش های لیزر برای برش on نیست. مارک لیزر روش دیگری برای استفاده از این دستگاه ها است. و مارک در هنگام تولید محصولات روزمره کاربردهای زیادی دارد.

یک سر برش لیزر استاندارد برای جوشکاری قابل استفاده نیست و سر جوش لیزر نمی تواند سرعت برش و کیفیت مورد نیاز برای برش را برآورده کند. در صورت نیاز به عملیات متفاوت ، برخی از دستگاه ها اجازه می دهند تا سر را عوض کنند ، سرهای ترکیبی نیز در پس زمینه توسعه می یابند اما به دلیل محدودیت های مختلفی که دارند ، این موارد هنوز از بین نرفته اند.

سرانجام ، این فناوری برای انواع پروفایل ها مناسب است. برش لیزر لوله می تواند فرآیند را از هر چیزی از بخش های جعبه تا کانال های باز انجام دهد.

مضرات برش لیزر چیست؟

اگرچه برای تولید قطعات تقریباً در هر صنعت استفاده می شود ، برش لیزر دارای نزولی است. یعنی ، نیاز به تخصص ، محدودیت در ضخامت فلز ، هزینه ها و دودهای خطرناک همه مواردی است که باید قبل از روی آوردن به برش لیزر در نظر بگیرید.

نیاز به تخصص

همانطور که قبلاً گفتیم ، یک اپراتور متخصص برای استفاده بیشتر از پتانسیل برش لیزر ضروری است. تنظیم مناسب اطمینان می دهد که کیفیت برش مربوط به استانداردی است که افراد از این فناوری انتظار دارند.

محدودیت در ضخامت فلز

مقایسه برش لیزر با سایر روشهای برش حرارتی ، برش صفحات بسیار ضخیم مناسب نیست. بزرگترین ضخامت مناسب به ماشین آلات موجود و دانش موجود در دست بستگی دارد. به طور متوسط ، شرکت های ساخت فلزی تمایل به برش فلز تا 15 یا 20 میلی متر دارند.

هزینه های پیشرو

قیمت دستگاه برش لیزر می تواند به 1،000،000 پوند برسد. لیزرها می توانند در مقایسه با برش های واترجت یا پلاسما دو برابر هزینه کنند. اگرچه هزینه های در حال اجرا و کارآیی آن را در دراز مدت جبران می کند ، اما سرمایه گذاری اولیه هنوز هم بسیار بزرگ است.

دودهای خطرناک

یکی از مزایای برش لیزر مناسب بودن آن برای برش مواد مختلف است. در عین حال ، روش برش حرارتی باعث ذوب مواد می شود و در نتیجه گازهای ساطع شده و دودهای خطرناک ایجاد می شود.

این حلقه به ویژه هنگام برش پلاستیک صادق است. بنابراین یک سیستم تهویه خوب ، اما اغلب پرهزینه ، الزامی برای یک محیط کار ایمن است.

گزینه های باینری چیست...
ما را در سایت گزینه های باینری چیست دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : مهدی امینی‌خواه بازدید : 17 تاريخ : يکشنبه 6 فروردين 1402 ساعت: 1:06